راهنما

برای بهره‌برداری از پیرنگ سه مهارت لازم است: ثبت کار، ارجاع کار و مدیریت کار

اولین کار پس از ورود به پیرنگ ثبت موضوعات کاری است که به دو طریق امکان‌پذیر است:

۱- ثبت کار جدید

برای این کار روی عنوان “کار جدید” کلیک کنید و مشخصات کار جدید خود را ثبت کنید. دقت کنید ثبت گروه‌، شرح خلاصه و توضیحات برای کار الزامی است. اگر از بقیه موارد اطلاعی ندارید، نیازی به تغییر آنها نیست. همچنین اگر نمی‌دانید مجری کار (کسی که کار برای انجام به وی ارجاع می‌شود) کیست، نیازی به تغییر فیلد “ارجاع به” نخواهید داشت. مدیر پروژه یا کسی که به امور ارجاع شده به این پروژه رسیدگی می‌کند، بعدا می‌توانند کار را به فرد مناسب ارجاع دهند.

۲- واردکردن (import) گروهی کارها

برای import تعداد زیادی کار بصورت همزمان، لازم است اطلاعات کارها را در یک فایل csv ذخیره نموده و از طریق گزینه “مدیریت” -> “وارد کردن با فایل CSV” در منوی اصلی فایل مورد نظر را برای نرم‌افزار ارسال کنید و پس از انطباق فیلدهای مورد نظر خود با فیلدهای موجود در پیرنگ تمامی فعالیتهای شما در نرم‌افزار import خواهند شد. دقت کنید برای واردکردن (Import) فعالیتها در پیرنگ بایستی دسترسی “مدیر” به پروژه داشته باشید.

۳- ارجاع کار

اگر در زمان ثبت “کار جدید”، کار را به کارشناس مربوطه ارجاع نداده‌اید، می‌توانید از منوی اصلی گزینه “لیست کارها” یا “صفحه اسکرام” را انتخاب کنید و روی شماره کار مورد نظر (مثلا ۰۰۰۰۰۳۷) کلیک نموده و آنگاه از طریق لیست روبروی دکمه “ارجاع به” فرد مورد نظر برای ارجاع کار را انتخاب و دکمه “ارجاع به” را بفشارید. کار به کارشناس مربوطه ارجاع شده و او می‌توانید از طریق گزینه “کارهای من” در منوی اصلی همه کارهایی که به او ارجاع شده است را مشاهده و رسیدگی نماید. برای ارجاع گروهی چند مورد کاری به یک نفر، می‌توانید با رفتن به صفحه “لیست کارها” در منوی اصلی، کارهای مورد نظر را انتخاب نموده و سپس از لیست پائین صفحه گزینه “ارجاع” را انتخاب و اجرا کنید و آنگاه نام کارشناس مورد نظر را انتخاب نموده و کارهای مورد نظر را به صورت گروهی به وی ارجاع دهید.

۴- رسیدگی به کار

برای ثبت انجام کار، کافی است از طریق گزینه “کارهای من“، کارهایی که به شما ارجاع شده است را مشاهده و روی شماره کار مورد نظر کلیک نمائید تا جزئیات کار برای شما نمایش داده شود. آنگاه پس از هر بار انجام بخشی از کار “شرح” کار انجام شده را در پائین صفحه درج نموده و زمانی را که برای انجام آن کار صرف کردید، در بخش زمان انجام کار (زیر شرحی که نوشتید) بر حسب ساعت و دقیقه یادداشت نموده و سپس کلید “افزودن شرح” را کلیک کنید.

اگر رسیدگی به کار از نظر شما تمام شده و می‌خواهید کار را “انجام شده” اعلام نموده و آن را به مدیر خود یا کسی که کار را به شما ارجاع داده بازگردانید، از لیست مقابل “تغییر وضعیت به” عنوان “انجام شده” را انتخاب کنید و کلید “تغییر وضعیت به” را فشار دهید. حال فرد مورد نظر را از لیست انتخاب نموده و شرح کاری که انجام دادید را به همراه زمان انجام کار ثبت نموده و کلید “انجام موضوع” را فشار دهید تا کار از کارتابل شما خارج شود.

اگر رسیدگی به کار بصورت کلی تمام شده و اعلام پایان کار نیازی به تائید مدیر یا فرد دیگری ندارد، می‌توانید با فشردن کلید “خاتمه” پایان مراحل رسیدگی به کار را در سیستم به همراه شرح و ساعت انجام کار اعلام نمائید.

۵- مدیریت کار

شما همواره می‌توانید از طریق گزینه‌های “گزارشات آماری” و “صفحه اسکرام” وضعیت ارجاع و رسیدگی به کارهای یک پروژه را مشاهده نمایید. میزان ساعت انجام کار در “صفحه اسکرام” و شرح جزئیات کارها و رسیدگی به آنها در صفحه “گزارشات آماری” ذکر گردیده است.